Revitalizace parku s hřišti Šultysova - 8. listopadu

Městská část připravuje revitalizaci parku s dětským a sportovním hřištěm mezi ulicemi Šultysova a 8. listopadu.  Současná podoba hřiště a herní prvky pochází z let 2004. Nyní jsou prvky a prostor odžité a s výjimkou sportoviště, kterému byl v roce 2024 rekonstruován povrch. Praha 6 proto ve spolupráci se spolkem Město přátelské dětem, z.s. zpracovává architektonickou studii pro revitalizaci parku.

Cílem je vytvořit návrh celkové obnovy tohoto veřejného prostoru s nabídkou aktivit pro hru, sport, pobyt a relaxaci různých věkových skupin včetně škol a školek, které park také navštěvují, a dospět tak k optimální podobě využití prostoru. Aby místo ožilo, uvažuje se o doplnění herních prvků pro různě staré děti, ale i pro aktivity dospělých, opravě oplocení a pěších cest

V první fázi proběhla analýza území a prostoru s participačními aktivitami a zapojením komunity uživatelů. Realizován byl participativní výzkum od října do prosince 2024, který zahrnoval neformální setkaní s přizvanými organizacemi / spolky, interview s uživateli na místě, telefonické rozhovory se zájmovými aktéry včetně škol a školek a dotazníkové šetření od 19. 11. do 8. 12. 2024, kterého se zúčastnilo 122 respondentů.

 

Veřejné představení návrhu studie a participační aktivity pro komunitu uživatelů jsou předběžně plánovány na červen 2025.

 

Závěrečná zpráva z 1. etapy přípravy architektonické studie pro revitalizaci parku (celá zpráva je ke stažení níže) shrnuje aktivity, cíle výzkumu, silné stránky místa a oblasti ke zlepšení.

Aktivity 1. etapy: sběr dat v terénu, dokumentace stávajícího stavu řešeného území, určení stávajících skupin uživatelů a způsobu využití skrze pozorování, fotodokumentace, identifikace možných souvislostí chystaných úprav v území, předběžné ověření vhodnosti záměru a zadání, vyhodnocení ekonomiky investice, posouzení environmentálních souvislostí.

Cílem výzkumu a předmětem otázek pro respondenty byla:

1) Identifikace skupin stávajících i potenciálních uživatelů (Naprostá většina respondentů je z blízkého okolí a má místo do 10 minut pěšky od svého bydliště, či bydlí přímo u něj).

2) Stávající způsob využití, frekvence a délka pobytu dle různých skupin (např. věk, vzdálenost bydliště/školy, dle ročních období) – Nejvíce využívány jsou dětské a sportovní hřiště. V odpovědi příležitostně pak vede tribuna (schody na sezení mezi dětským a sportovním hřištěm) a parková část (oválný trávník a lavičky). Zajímavým výsledkem bylo využití přilehlého lesíka za hřištěm: Téměř polovina respondentů jej nevyužívá nikdy, 21% však uvedlo, že jej využívá příležitostně a celkem 9% dokonce uvedlo často a velmi často.

3) Specifikace silných a slabých stránek místa, potenciálů a hrozeb.

4) Přístup a prostupnost území, identifikace bariér.

5) Přání k budoucím úpravám – zkvalitnění nabídky.

Silné stránky místa byly identifikovány ve 4 oblastech:

1) Multifunkční využití díky kombinaci dětského hřiště a sportovních prvků, což je v okolí spíše výjimečné.

2) Zeleň a stín – příjemné prostředí pro trávení času venku, zvláště v horkých letních dnech.

3) Klidná atmosféra – tím se liší od jiných přetížených hřišť v okolí.

4) Dostupnost a blízkost k domovům.

Oblasti ke zlepšení navržené uživateli místa:

  • Zlepšení přístupu: Úprava chodníků, odstranění bariér pro kočárky a kola, a zlepšení dopravní situace u vstupů.
  • Zvýšení bezpečnosti: Zlepšení přehlednosti v okolí místa, častější kontrola, a řešení problému s bezdomovci a lidmi pod vlivem alkoholu. Je také třeba řešit problematiku psů běhajících na volno.
  • Pravidelná údržba a čistota: Zajištění pravidelné údržby herních prvků a celého areálu, včetně lesní části, zajištění odvozu odpadu.
  • Doplnění vybavení: Instalace toalet, osvětlení, vodních prvků (pítko, mlhoviště, fontánka).
  • Modernizace hřiště: Doplnění a modernizace herních prvků pro všechny věkové kategorie – rozmanitější nabídka, včetně prvků pro komunitní setkávání (např. stoly s lavičkami), a sportovní vybavení (např. volejbalová síť, fotbalové branky).
  • Využití parkové části: Zlepšení a využití parkové části, například instalací workout hřiště.
  • Komunitní zapojení: Zapojení komunity do rozhodování o budoucím směřování parku je klíčové.

Chcete-li nám sdělit své nápady a podněty k parku Šultysova, použijte prosím adresu: sultysova@praha6.cz

Ke stažení:

Závěrečná zpráva z 1. etapy přípravy architektonické studie