Revitalizace parku Lotyšská

Návrh revitalizace parku Lotyšská s participativním zapojením místních uživatelů připravuje městská část ve spolupráci se spolkem Město přátelské k dětem.

Zveme vás na veřejné představení návrhu Studie revitalizace parku Lotyšská, které se uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17:00 v zastupitelském sále ÚMČ Praha 6, Čs. armády 23, 6. patro.

Po oživení parku a hřiště by místo mělo nabídnout prostor pro hru, sport a relaxaci různých věkových skupin, včetně smysluplného propojení jednotlivých parkových ploch. Mělo by dojít k obnově a případnému vylepšení hřiště pro menší děti, sportoviště i rekreační oddychové zóny. Smart toaletu by mohla nahradit WC napojené na vodovodní a kanalizační řad. Prověřuje se i možnost osvětlení dětského hřiště a sportoviště.

Plán úprav parku navazuje na projekt budoucí rekonstrukce zpevněných ploch v ulicích Lotyšská a Korejská připravovaný hlavním městem Prahou a vytvoření dvou podzemních retenčních nádrží pro sběr dešťové vody. Voda z nádrží bude využívána pro zavlažování.

Dosud proběhlé aktivity při přípravě studie: v květnu 2024 proběhly rozhovory s místními obyvateli a veřejné setkání s architekty v parku. Zpracována byla analýza území a prostoru. Zjišťováno bylo, jak park skutečně funguje a jak je využíván. Následně se v říjnu – listopadu 2024 uskutečnila 2. část participace – workshop zaměřený na stávající i potenciální dětské uživatele parku a dotazníkové šetření pro širokou veřejnost. V něm se podařilo získat celkem 316 odpovědí. V březnu 2025 byl dokončen návrh Studie revitalizace parku Lotyšská k veřejnému představení.

Výsledky participačních aktivit uvedené v Závěrečné zprávě z II. etapy přípravy Koncepční architektonické studie parku Lotyšská (celá zpráva je ke stažení níže):

Z pozorování v terénu a participačního šetření byla potvrzeno východisko, že poptávka převyšuje stávající nabídku místa. Rozšíření nabídky je žádoucí zejména pro skupiny starších školních dětí a teenagerů, ale také pro setkávání starších obyvatel. Místo má určitě velký potenciál nejen vytvořit více příležitostí ke krátkému zastavení většího počtu osob, ale zejména ve zkvalitnění, zpestření a rozšíření nabídky, která povede k prodloužení času, který uživatelé na místě stráví a zároveň umožní mezigenerační propojování, inkluzi. V návrhu je zároveň třeba mít na paměti, že území je důležitou a využívanou spojkou pro pěší pohyb ve čtvrti, je třeba otevřít i propojení v diagonálním směru.

 

Současná nabídka pro hru nedostatečně zohledňuje potřeby některých skupin návštěvníků. Pro komplexní rozvíjení nejmenších dětí by za úvahu stálo rozšíření nabídky o hru s přírodními materiály a vodou. Rozšíření herní nabídky pro starší děti (6-12) může spočívat prostřednictvím lepšího utváření prostoru a multifunkčního mobiliáře. Pro skupinu dospělých (včetně doprovodu dětí) chybí v území možnost skupinového sezení – lavičky se stoly nebo lavičky s odkladní plochou. Kvalitní výběr materiálů, estetické zpracování prvků, práce se zelení a odpovídající údržba bude reflektovat důležitost praku v urbanistické struktuře čtvrti.

Silné stránky: klid, chráněný prostor, bezpečný prostor, zeleň – vzrostlé stromy, místo setkávání i více generací, lavičky, hřiště, veřejné toalety (v současnosti ale nefungují dobře), uzavřené hřiště jako ochrana malých dětí (do 3 let), důležitá trasa pěšího pohybu ve směru S-J, možnost venčit psy; kavárna, restaurace, pítko (ovšem s problematickým fungováním); děti od 8 let se mohou pohybovat samostatně; komunitní místo, místo setkávání, volný prostor, terénní zlomy (pro malé děti)

Slabé stránky: nedostatek interaktivního mobiliáře, nabídky pro hru v parku; podzemní popelnice blokují jeden z důležitých vstupů; auta blokují přístupy z boků a v severní ose vizuální vstup; ze strany Terronské není žádný vstup; oplocení a branka není zcela funkční (malá děti se protáhnou, větší branku neumí otevřít); nejasné prolínání sportu a hřiště pro malé děti – chybí fyzická bariéra – míč může vylétnout ze sportovního hřiště – ohrožení malých dětí; nefunguje diagonální prostupnost nedostatečná údržba parku nedodržování nočního klidu (sportoviště, U Pětníka, teenageři) – vnímají obyvatelé okolních domů s okny do parku neadekvátní veřejné osvětlení (svítí do oken); nefunkční pítko a mlžítko – tvoří se louže nedostatečné zastínění.

 

Východiska a cíle návrhu revitalizace parku Lotyšská:

  • Zachování charakteru zelené oázy ve čtvrti drobných nároží a náměstíček, posílení zeleně: zadržování a využití dešťové vody, mikroklima, stín; kroky k podpoře biodiverzity i z pohledu edukační funkce; nové vegetační prvky (smíšený/trvalkový záhon, cibuloviny v trávníku); výsadba druhů odolných vůči podmínkám ve městě v době probíhající klimatické změny; nezbytná navazující údržba – péče o stávající stromy, ochrana kořenového prostoru před sešlapem, zhutněním a před psí močí – bariéry pomocí podsadby + zídky, popř. sezení; instalace dřevěných podií či platforem; zatravňovací dlažba, převedení do mlatu.
  • Zachování uzavřenosti prostoru, zachování intimity prostoru ale zároveň i zapojení do okolí: dosadba stromů po obvodu zejména v levé části parku
  • Prostupné rozhraní mezi prostory, levou a pravou částí, zachování centrální osy:
    • Centrální osa předpokládá: bezbariérový pohyb, přímé propojení, výsadba stromů i v pohledové ose pro posílení pocitu pohybu v zeleni
    • Boční prostupy a trasy jsou navrhovány s povrchem navazujících cestiček a zálivů v jiném provedení (mlat, zatravňovací dlažba, obrubníky) pro zdůraznění přechodu „dovnitř“ prostoru, ve kterém je kladen důraz na pobytovou funkci.
    • Vstup do parku ze severu – U Pětníka: vyvýšená křižovatka s navazujícími chodníky tvoří jeden prostor, neděláme další náměstíčko, ale pomocí zeleně vytváříme jakousi bránu – vstup.
  • Prolnutí funkcí z hlediska jednotlivých skupin uživatelů: scelení prostoru hřiště a sportoviště v pravé části parku, doplnění zeleně, transformace plotů na „měkké ohraničení“ s jasně definovanými prostupy a vstupy, participace náctiletých při vytváření mobiliáře, bodové rozšíření sportovní nabídky – např. hrazdy, pobytové trávníky.

Umělecké dílo integrované do veřejného prostoru, designový prvek pro propojení (hřiště-trávník / levá-pravá část) s tématy propojení, respekt, komunikace.

Chcete-li nám sdělit své nápady a podněty k parku Lotyšská, použijte prosím adresu: lotysak@praha6.cz

Ke stažení:

Studie revitalizace parku Lotyšská – návrh, březen 2025

Studie revitalizace parku Lotyšská – shrnutí a pozvánka na 8.4.2025

Zpráva z přípravy studie parku Lotyšská – II. etapa participace